Dr. Deák Pál Ákos PhD.

Intervenciós radiológus, radiológus szakorvos,

a Semmelweis Egyetem docense, az Intervenciós Radiológiai Tanszék tanszékvezető helyettese

A termoabláció

Az elmúlt néhány évben egyre nagyobb ütemben fejlődik a termoablációs eljárások alkalmazása. Egyre több területen alkalmazzuk, és egyre több területen folynak vizsgálatok, ami hatalmas lehetőség a gyógyításban.

A termoablációs eljárások a hőt használják fel az elváltozások ellen. Ez lehet a meleg, amiből legelterjedtebb a rádiófrekvencia és a mikrohullám, valamint hideg, vagyis a kryoabláció. Ezek a technikák ma már számos területen és szervben használhatók. Lényegében azt mondhatjuk, hogy hogy ott alkalmazható, ahová egy képalkotó vizsgálat vezérlésével tűt tudunk juttatni úgy, hogy közben nem okozunk kárt.

Ezeknek a beavatkozásnak nagy előnyük, hogy nincs szükség vágásra, így jóval gyorsabb a gyógyulás, és nem jár jelentős fájdalommal. Ezek miatt keresik az újabb és újabb felhasználási lehetőségeket.


Radiofrekvenciás (RFA) vagy mikrohullámú (MWA) abláció

Mindkét termoablációs technika során hőt közlünk a kezelőtű segítségével, tulajdonképpen megfőzzük/megsütjük a hőre érzékeny sejteket.

Alkalmazási területek:
- máj, vese, tüdő, csont, hasnyálmirigy rosszindulatú daganatai
- jóindulatú elváltozások a májban, vesében
- pajzsmirigy jóindulatú betegségei


Kryoabláció

A kryoabláció a hideget használja fel a kezeléshez, gyakorlatilag megfagyasztjuk az elváltozást. A kezelőtű vége, és a környezete hűl le a beavatkozás során -40 fokra, aminek eredményeként az adott területen megfagynak a sejtek.

Alkalmazási területek:
- jóindulatú daganatok
- tüdő, csont, máj, mellékvese, vese és prosztata rosszindulatú daganatai
- emlő fibroadenoma