Gyakori kérdések
Milyen feltételeknek kell megfelelnie a betegnek/betegségnek ahhoz, hogy termoablációval kezelhető legyen?
A termoablációs kezelés célzott kezelés. Az egész szervezetre kiterjedő, több szervben áttétet képző daganat kezelése nem jár élethosszabbító hatással.
A betegnek olyan állapotban kell lennie, ami megengedi az altatást, ha ez nem áll fenn, abban az esetben nem lehet elvégezni a beavatkozást. Korrigálhatatlan véralvadási zavar esetén a kezelés szintén nem kivitelezhető.
Milyen daganatoknál nem végezhető el a beavatkozás?
Nem elvégezhető a beavatkozás, ha kezelőtűvel a daganathoz közelítve létfontosságú szervet veszélyeztetnénk (nagy erek, idegek, belek, gyomor). A bélen, nyelőcsőben lévő daganatok, a mellüregben a nagyerek szomszédságában (mediastinum v. gátor üreg) elhelyezkedő elváltozások szintén nem kezelhetőek. A fej-nyak területén lévő daganatok kezelése bizonyos esetekben kivitelezhető (pajzsmirigy daganat kiújulása, áttétes nyirokcsomó, ami ultrahanggal látható), de a gégetumor, ennek kiterjedt áttétei jelenleg nem. A tüdőben lévő elváltozások kezelését most készítjük elő, amint a tüdő-program elindul, jelezzük.
Miért nem kezelhető nagy méretű vagy egyszerre több daganat?
A nagyméretű, vagy többszörös daganatok kezelése egyéni mérlegelést igényel, de általánosságban elmondható, hogy az adott szerv működését veszélyeztető kezelés nem megengedhető (sem a máj, sem a vese esetében). Bizonyos esetekben a daganat anatómiai elhelyezkedése miatt veszélyes a kezelés.
Miért nem végzik a termoablációt egyes esetekben?
Daganatos betegség esetén minden beavatkozást mérlegelünk, és csak abban az esetben végezzük el, ha annak nagy valószínűséggel terápiás előnye várható. Bár a termoabláció nagyon kíméletes módszer, mégis vannak esetek amikor a beavatkozás csak fölösleges megterhelést okozna a betegnek, vagy a betegség kiterjedése, a fizikai állapota, vagy más okok miatt, ellenben előnye nem várható. Ezekben az esetekben nem végzünk beavatkozást.
Milyen lehetőségei vannak a betegnek?
A termoabláció önmagában is, de onkológiai kezelés kiegészítéseként is elvégezhető. A beteg onkológusával együttműködésben tudjuk megszervezni és felépíteni a legmegfelelőbb kezelést. A kezelés feltétele az onkoteam döntése, javaslata a termoablációs kezelésre. Szükséges ajánló letöltése ITT.
Hogyan zajlik a beavatkozás?
A műtőben először újra megvizsgáljuk a kezelni kívánt elváltozást, hogy az eszközt arra az elváltozásra szabva tudjuk kiválasztani. Ezután fertőtlenítjük a területet, összeállítjuk. a kezelőgépet, majd ultrahang vezérelten megszúrjuk a daganatot. Ha ezzel megvagyunk, beállítjuk a megfelelő paramétereket, bevezetjük a tűt, és elindítjuk a kezelőprogramot. Végül a tű útját, ez egy vékony csatorna, fokozatosan végigsütjük, hogy ne legyen vérzés, majd ellenőrizzük a kezelt terület környezetét.
Mennyi ideig tart a beavatkozás?
Maga a beavatkozás mindössze pár percig tart. Az előkészítés, és később az ellenőrzés vesz igénybe hosszabb időt.
Ez a típusú beavatkozás ugyanolyan hatékony daganatok esetén, mint a hagyományos műtét?
Megfelelő biztonsági zónával kezeljük a területet, tehát a környezetében keletkező mikroszatelitákat, kis daganatokat is egyben megsütjük. Tehát igen, ugyanolyan hatékony. Más kérdés, hogy bizonyos daganatok esetében még mindig a nyitott műtét az elfogadottabb, és az ajánlott.
Mennyire megterhelő a beavatkozás?
Ha figyelembe vesszük, hogy a kórházi tartózkodás jóval rövidebb, nincs nagy heg, kevesebb a szövődmények előfordulását, mondhatjuk, hogy nem megterhelő. A legtöbb esetben néhány napig tartó fájdalommal, és lábadozással kell számolni.
És mi történik a kezelt résszel?
Az elpusztított daganatsejteket a fehérvérsejtek lebontják, idővel a helyén egy heg látszik.
Altatásban végzik a beavatkozást?
Ez a beavatkozás típusától függ. Bizonyos beavatkozásokat altatásban végzünk, mint például a máj kezelése, de előfordul, hogy helyi érzéstelenítés is elég.